Kwas foliowy a astma i alergia

Niedawno naukowcy z Hopkins Children's Center odkryli związek pomiędzy kwasem foliowym a ryzykiem wystąpienia alergii i astmy. Badania wykazują, że stosowanie kwasu foliowego w późnym okresie ciąży (zwłaszcza w postaci suplementu diety) może znacznie zwiększyć ryzyko astmy u dziecka. O ile przyjmowanie suplementów diety kwasu foliowego w późniejszym okresie ciąży może spowodować potencjalnie problem, o tyle naturalny kwas foliowy zawarty w produktach spożywczych (warzywa, owoce, orzechy) nie zwiększa tego zagrożenia. Również przyjmowanie kwasu foliowego we wczesnym okresie ciąży nie wiąże się z ryzykiem powstawania alergii.

Inni naukowcy wskazują jednak wyraźnie na fakt, iż korzyści płynące z przyjmowania w czasie ciąży kwasu foliowego w postaci suplementu diety znacznie przeważają nad ryzykiem astmy czy alergii. Lepiej brać kwas foliowy i zaryzykować astmę, by uniknąć naprawdę poważnego ryzyka rozszczepu kręgosłupa. Jeżeli to możliwe, kwas foliowy najlepiej brać przed poczęciem i przez pierwsze trzy miesiące, a następnie dostarczać go organizmowi w naturalnej formie, na przykład jedząc szpinak.

Kwas foliowy a choroby serca

Badania dowodzą, że niedobór witaminy B9 jest ściśle związany z podwyższonym poziomem homocysteiny. Homocysteina to aminokwas, który uważany jest u ludzi za czynnik ryzyka rozwoju m.in. zmian miażdżycowych i zakrzepowych. Wysoki poziom homocysteiny to wysokie ryzyko choroby serca. Naukowcy z University of California w San Francisco udowadniają, że kwas foliowy i witamina B12 wspomagają leczenie chorób serca, bo ograniczają poziom homocysteiny, która zwiększa ryzyko choroby wieńcowej, udaru, zawału, zakrzepów oraz innych chorób układu krążenia, nawet u ludzi z prawidłowym poziomem cholesterolu. Kwas foliowy obniża poziom homocysteiny o 25%, a witamina B12 o dalsze 7%.

Kwas foliowy a rak piersi

Kwas foliowy wraz z witaminą B12 obniża ryzyko raka piersi. Do takich wniosków doszli naukowcy z Harvard School of Public Health. Otóż, u kobiet z wyższym poziomem kwasu foliowego we krwi zanotowano niższe ryzyko zachorowania na raka piersi. Podobną zależność stwierdzono w przypadku witaminy B12, ale tylko u kobiet przed menopauzą.

Kwas foliowy zmniejsza ryzyko uszkodzeń DNA, a co za tym idzie ryzyko powstawania nowotworów. Efekt ochronny u młodych osób pojawia się przy spożyciu 700 mcg dziennie.

Kwas foliowy a utrata słuchu

Zespół z American College of Physicians dowodzi na łamach "Annals of Internal Medicine", że przyjmowanie kwasu foliowego może spowolnić utratę słuchu spowodowaną wiekiem. U osób przyjmujących kwas foliowy zaobserwowano wyraźne spowolnienie utraty słuchu w zakresie niskich częstotliwi (0,7dB). Nie miało to jednak wpływu na słyszenie dźwięków wysokich.

Kwas foliowy a depresja

Depresja stanowi bardzo poważny problem i dotyka coraz większej liczby ludzi. Może być spowodowana nieodpowiednim stężeniem związków chemicznych w mózgu (m.in. serotoniny i noadrenaliny). Związki te powstają z udziałem kwasu foliowego i są niezwykle ważne dla równowagi psychicznej. Serotonina działa kojąco, uspokajająco, nastraja nas optymistycznie, a noadrenalina odpowiada za aktywność organizmu. Dlatego też niedobór witaminy B9 to jedna z przyczyn zaburzeń o podłożu depresyjnym.

U ludzi cierpiących na depresję stwierdza się zwykle mniejszą zawartość kwasu foliowego. Ponadto osoby z depresją często mają specyficzną wersję genu odpowiedzialnego za przetwarzanie kwasu foliowego w organizmie. W związku z tym kwas foliowy jest metabolizowany u nich mniej wydajnie.

Kwas foliowy a migrena

Kwas foliowy to witamina, a witaminy nie tylko poprawiają ogólne funkcjonowanie organizmu, ale też są w stanie zwalczyć trudną w leczeniu chorobę, jaką jest migrena. Osoby chorujące na najcięższą odmianę migreny (migrenę poprzedzoną tzw. aurą) mogą mieć rzadką mutację genetyczną, która powoduje znacznie zwiększony poziom homocysteiny. W nadmiernych ilościach prowadzi ona m.in. do migreny. Aby obniżyć poziom tego szkodliwego aminokwasu, zaleca się stosowanie kwasu foliowego w dawce 2 miligramów dziennie.

Kwas foliowy a wzrok

Najczęstszą przyczyną pogorszenia i utraty wzroku u osób starszych jest zwyrodnienie plamki żółtej. Najnowsze badania dowodzą, ze przyjmowanie witaminy B12, B6 i kwasu foliowego znacznie zmniejszają wystąpienie tego ryzyka. Codzienne przyjmowanie suplementu diety zmniejszyło ryzyko pojawienia się zwyrodnienia plamki żółtej o 34%. Korzystny efekt stosowania suplementu zaczynał być widoczny po około 2 latach leczenia i utrzymywał się aż do końca trwania obserwacji. Jak naukowcy tłumaczą to zjawisko? Otóż po raz kolejny okazuje się, że istotne jest tutaj działanie kwasu foliowego i witaminy B12 na poziom homocysteiny. Ponadto podczas przyjmowania tych witamin przez pacjentów objętych badaniem poprawił się stan naczyń krwionośnych w oku.

Kwas foliowy a ryzyko raka jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych na świecie. W Polsce jest to trzeci co do częstotliwości występowania nowotwór u kobiet, a co drugi - u mężczyzn. Tylko w 15 proc. przypadków tego raka ważną rolę odgrywają dziedziczne czynniki genetyczne, ale większość zachorowań ma związek z czynnikami środowiska, jak np. zła dieta - bogata w czerwone mięso i uboga w błonnik pokarmowy.

Z najnowszych kanadyjskich badań opisanych na łamach czasopisma "Cancer Research" wynika, że dieta uboga w kwas foliowy zwiększa ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Wprowadzenie do diety kwasu foliowego w odpowiedniej ilości może przyczynić się do zmniejszenia tego ryzyka.