Kalendarz ciąży, czyli poznaj zmiany, które zachodzą w Twoim ciele

Dla większości kobiet ciąża to wspaniały i wyjątkowy stan. Nie jest on jednak wolny od różnego rodzaju objawów a czasem i dolegliwości. Brak wiedzy na temat tego, co jest normalne w tym stanie sprawia, że przyszłe mamy często martwią się o siebie i nienarodzone dziecko. Często całkowicie niepotrzebnie. Warto więc wiedzieć więcej o tym jak wygląda ciąża i czego możemy spodziewać się w każdym jej tygodniu. Pomocnym narzędziem do zdobycia tej wiedzy może okazać się kalendarz ciąży.

kobieta w ciąży

Dziewięć miesięcy intensywnych zmian

Zajście w ciąże to pewnego rodzaju rewolucja dla ciała kobiety, do której musi się ono odpowiednio przystosować. Na szczęście natura sprawiła, że jest do tego znakomicie przygotowane. Niemniej jednak każda przyszła mama musi przygotować się na spore zmiany, nie tylko w wyglądzie ciała, ale również w gospodarce hormonalnej. Skutkiem tych zmian mogą być zarówno różnego rodzaju objawy fizyczne takie jak bolesność piersi, mdłości, czy też w późniejszym okresie ciąży bolesność kręgosłupa lub konieczność oddawania moczu jak i objawy związane z psychiką i samopoczuciem. Do tych drugich zaliczyć możemy chociażby nadmierną senność czy wahania nastroju.

Wiele przyszłych mam, które obserwują u siebie te zmiany zastanawia się czy nie są one sygnałem mówiącym o tym, że dzieje się coś złego. Skutkiem tego zamartwiają się i nie są w stanie cieszyć się czasem oczekiwania na dziecko. Tymczasem najczęściej okazuje się, że wszystko co odczuwamy jest całkowicie normalnym stanem! Dlatego też warto wzbogacić swoją wiedzę na temat przebiegu ciąży. Przekonała się o tym już niejedna mama, która dzięki swojej wiedzy mogła spokojnie spać będąc pewną, że nie ma powodu do niepokoju. Objawy i kalendarz ciąży w pierwszym trymestrze znajdziesz tutaj.

Tydzień po tygodniu

Wiele przyszłych mam zastanawia się w jaki sposób zdobywać wiedzę na temat przebiegu ciąży. Całkowicie zrozumiałym jest, że chcą wiedzieć nie tylko jakie zmiany będą zachodzić w ich ciele, ale również jak rozwija się dziecko. Pomocny w takiej sytuacji może okazać się ciekawie napisany kalendarz ciąży, który przedstawia zachodzące zmiany oraz rozwój dziecka tydzień po tygodniu. Niektóre z kalendarzy ciąży pisane są w formie wypowiedzi nienarodzonego dziecka co dodatkowo uprzyjemnia czytanie przyszłej mamie. Co więcej, wiele z kalendarzy tego typu to nie tylko fachowa i merytoryczna wiedza, ale również przydatne wskazówki jak radzić sobie z niektórymi z dolegliwości. To wszystko sprawia, że lektura kalendarza ciąży pozwala przyszłej mamie doskonale przygotować się na fascynujące dziewięć miesięcy pełnych zmian i zaskoczeń.

Podsumowując, każda mama by czuć się pewnie potrzebuje wiedzy. Sięgając po tą, która podana jest w ciekawy i przystepny sposób możemy nie tylko dowiedzieć się wszystkiego, co pomoże nam spokojnie cieszyć się oczekiwaniem na dziecko, ale również uprzyjemnić czas lekturą.