Skutki niedoboru kwasu foliowego
Niedobór folianów prowadzi do niedokrwistości. Jest przyczyną najbardziej rozpowszechnionej na świecie awitaminozy. Z awitaminozą mamy do czynienia, kiedy w naszym organizmie brak jest dostatecznej ilości jakiejś witaminy. Wpływ ma na to zły sposób odżywiania, zanieczyszczenia i sposoby uprawiania warzyw i roślin, sprawiające, że jest w nich coraz mniej wartości odżywczych, a także stosowane posty i głodówki.
Niedobór folianów wynikający z niedostatecznego spożycia, wchłaniania lub zwiększonego zapotrzebowania może powodować niedokrwistość megaloblastyczną. Ostatnie badania wskazują, że może on też zwiększać podatność komórek na transformacje nowotworowe.
Najbardziej narażone na niedobór kwasu foliowego są kobiety w ciąży, niemowlęta i dziewczęta w okresie dojrzewania, a także osoby w podeszłym wieku.
Zbyt mała ilość tej witaminy powoduje przede wszystkim ciężkie zaburzenia rozwojowe układu nerwowego płodu. Niedobór spowalnia też syntezę DNA i podział komórek. Wywołuje biegunkę, osłabiając wchłanianie substancji pokarmowych z przewodu pokarmowego. Efektem niedoboru kwasu foliowego może być również trudność w zasypianiu.
Niedostateczne spożycie folianów sprzyja chorobom serca i naczyń krwionośnych oraz nowotworom. Przyczynia się również do niekorzystnych zmian w układzie nerwowym u ludzi starszych, u których deficyt folianów może być przyczyną powstawania dysfunkcji umysłowej.
U osób, u których stwierdzono niedobór witaminy B9, zauważono również nerwowość, uczucie osłabienia i braku siły, trudności z zasypianiem oraz kłopoty z pamięcią. Często ich skóra jest blada, a język czerwony, owrzodzony i obolały. Niedobór kwasu foliowego może być również przyczyną wczesnego i gwałtownego siwienia.